–
Zajęcia terapeutyczne w Naszej placówce:
- Logopedia - Logopedia to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty, obejmująca również oddziaływanie na psychikę w celu wytworzenia właściwego stosunku do wady mowy i zapobiegania ujemnemu jej wpływowi na kontakty interpersonalne oraz kształtowanie osobowości.
Terapią logopedyczną w Naszej placówce zajmuje się p. Ania L.
- Hipoterapia - Hipoterapia to metoda rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się przy udziale koni. Ma zastosowanie w każdym wieku. Pomaga pokonywać lęki, budować więzi, wyrażać swoje emocje i komunikować się ze światem.
Nasze dzieci korzystają z hipoterapii w Alpakolandzie w Klotyldzinie, gdzie prowadzone są również warsztaty z zooterapii (kontakt terapeutyczny ze zwierzętami).
- Hydroterapia - Hydroterapia (wodolecznictwo) to jedna z najstarszych i najbardziej rozbudowanych metod fizykoterapii, polegająca na terapeutycznym zastosowaniu wody w postaci kąpieli, natrysków, polewań, zmywań, płukań i innych zabiegów.
Nasze dzieci korzystają z pomocy p. Małgosi na basenie w Kaczorach.
- Integracja sensoryczna - Integracja sensoryczna (SI) to zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły, pozwalająca zrozumieć człowiekowi, jak funkcjonuje otaczający go świat i nadająca sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom.
Za terapię SI w Naszej placówce odpowiadają p. Paulina i p. Ania P.
- Terapia ręki - Terapia ręki to zespół indywidualnie dobranych, skoordynowanych działań i ćwiczeń, umożliwiających usprawnienie mechanizmów odpowiedzialnych za kontrolowanie ruchów kończyny górnej. Celem terapii ręki jest m.in.: poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, stabilizacja mięśni ręki i obręczy barkowej, a także zwiększenie zdolności manipulacyjnych dłoni.
Wszyscy nasi pedagodzy posiadają certyfikat terapeuty ręki i motoryki małej.
- Trening grafomotoryki - Grafomotoryka to umiejętność pisania i rysowania. Polega na skoordynowaniu ruchów ręki: ramienia, dłoni i palców.
Uprawnienia trenera grafomotoryki w Naszej placówce posiadają: p. Ania p. Paulina, p. Justyna oraz p. Natalia
- Trening umiejętności społecznych - Trening umiejętności społecznych (TUS) to nauka bezpiecznego nawiązywania relacji i sposobów rozwiązywania konfliktów. Podczas treningu rozwijamy zachowania akceptowalne społecznie i uczymy się regulacji emocjonalnej.
TUSy w Naszym Przedszkolu prowadzi p. Paulina i p. Ania P.
- Pomoc psychologiczna - Pomoc psychologiczna to szeroki zakres działań, obejmujący zarówno działania prewencyjne, jak i konsultacje, poradnictwo, a także pomoc w sytuacjach trudnych i kryzysowych zarówno dziecku, jak i Jego środowisku rodzinnemu.
Psychologiem dziecięcym jest p. Paulina.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole.
Zasady organizacji zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a także kwalifikacji do nich oraz to, jak przebiegają, regulowane są przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej:
http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1635
Za organizację terapii w ramach WWRD odpowiadają następujący terapeuci: p. Paulina, p. Ania L., Pani Ania P.